Tre ferske Lotto-millionærer vant 4,7 mill.: – Må gå ut av bilen og trekke litt luft
Fire personer sikret seg millionpremie under Lotto-trekningen lørdag kveld. Tre av dem vant 4,7 millioner i Lotto, mens den siste vant over 3,6 millioner i Joker.
I snitt får tre personer tittelen som ferske Lotto-millionærer hver lørdag. Noen ganger blir det flere, noen ganger blir det færre – her er det tallene som bestemmer.
Kveldens Lotto-trekning ble derfor helt etter gjennomsnittet: tre heldige Lotto-spillere hadde full pott og sju rette.
Tre Lotto-millionærer vant 4,7 mill.
De tre Lotto-spillerne med sju rette på sine kuponger kunne dermed juble over en premie på 4 785 130 kroner hver.
Dette er de heldige som lørdag 9. august delte førstepremiepotten i Lotto:
Kvinne fra Bergen i Vestland
Mann fra Stjørdal i Trøndelag
Kvinne fra Hammerfest i Finnmark
Kvinne fra Bergen: – Skalv så jeg begynte å grine
Kveldens ferske Lotto-millionær fra Bergen hadde ikke sjekket resultatet før Norsk Tipping ringte og var derfor uvitende om beskjeden som ventet.
– Er dette seriøst? Herregud, har jeg levert Lotto i dag? spør kvinnen overrasket.
Da hun får beskjed om at hun er en av kveldens Lotto-millionærer og har vunnet over 4,7 millioner kroner, må hun gi fra seg telefonen.
– Kan du heller snakke med mannen min. Jeg klarer ikke å prate eller tenke, sier hun med skjelven stemme.
– Hun har spilt Lotto i mange år, men jeg tror ikke hun hadde forventet dette, sier mannen rolig.
Etter å samlet seg litt tok kvinnen tilbake telefonen.
– Dette er bare kjempeflott. Jeg er helt overveldet. Jeg skalv så fælt at jeg begynte å grine, men det går bra nå, stråler hun glad.
Kvinne hadde ingen konkrete premieplaner på stående fot, og skulle først la det hele få synke inn.
Vinnerkupongen var en femukers hun leverte på mobil i starten av juli.
Mann fra Stjørdal: – Helt spinnvilt
– Vent litt, jeg må bare kjøre inn til siden og stoppe bilen her, sier stjørdalingen da Norsk Tipping presenterer seg på telefon.
Gratulerer! Du har vunnet 4,7 millioner kroner i Lotto i kveld.
– Å fy. Å herregud. Jeg må gå ut av bilen og trekke litt luft. Nå ble jeg skikkelig svimmel, sier mannen med skjelven stemme.
Etter å ha satt seg ned utenfor bilen sjekket mannen resultatet i appen, der han fikk bekreftet at han hadde sju rette og hadde vunnet.
– Dette er helt spinnvilt. Jeg tror nesten jeg må ringe og prate med noen jeg stoler på. Tusen takk! For en uventet og spesiell vending den lørdagskvelden her tok. Det er helt utrolig! stråler mannen glad.
Også hans vinnerkupong var en femukers kjøpt på mobilen noen uker tidligere.
Kvinne fra Hammerfest: – Nå er jeg helt skjelven
Den siste Lotto-kupongen med sju rette i kveldens trekning tilhørte en kvinne fra Hammerfest. Også hun satt i bilen på vei hjem og var uvitende om at hun hadde blitt Lotto-millionær.
– Nå er jeg helt skjelven, sier kvinnen noe skeptisk.
Da hun får vite at hun har blitt Lotto-millionær bryter hun ut i latter.
– Er det seriøst? Det er helt jo utrolig, ler hun glad og finner resultatet i appen der hun får nok en bekreftelse på at det stemmer.
– Jeg kom på tidligere i dag at jeg kanskje skulle slenge inn en Lotto-kupong. Det var jo ikke så dumt nå, ler hun glad.
Kvinnen har ingen konkrete planer for premien, men sier det kommer godt med.
Vinnerkupongen leverte hun på mobil noen timer tidligere.
Kveldens Lotto-rekke
Følgende tall ble trukket ut under kveldens Lotto-trekning:
Norsk Tipping ønsker at du skal spille i trygge rammer - og at det skal gi spenning og glede. Er du imidlertid bekymret for dine spillvaner, foreslår vi at du besøker våre spillevettsider.
Trønder vant kveldens største Joker-premie
I tillegg til kveldens Lotto-millionærer fikk også en heldig kvinne fraTrondheim i Trøndelag en spesiell avslutning på lørdagskvelden, da hun ble trukket ut som kveldens Joker-kandidat.
Trønderen var sikret en inngangspremie på 722 000 kroner før tv-trekningen. Skulle det gå hele veien til topps kunne premien ende på 3 611 000 kroner.
Ask sikret toppremie
– Oi! Du verden, sier kvinnen overrasket da hun får høre at hun er trukket ut som kveldens Joker-kandidat.
– Dette er jo helt uvirkelig, småler hun.
Kvinnen forteller at hun er godt kjent med hvordan spillet fungerer, men at maskinen Ask kunne ta opp/ned-valgene for henne.
Hun forsikret imidlertid om at hun skulle få med seg trekningen på tv.
Det ble dermed Ask sin oppgave å ta de logiske opp/ned-valgene for Joker-kandidaten lørdag kveld.
Joker-kandidatens tallrekke så slik ut (leses fra høyre til venstre):
6 - 4 - 2 - 4 - 3
Treff på samtlige tall sendte kvinnen hele veien til toppen av premiestigen. Trønderen kan dermed smykke seg med tittelen som Joker-millionær og glede seg over at nøyaktig 3 611 000 kroner er på vei til hennes konto.
Bra avslutning på ferien
Da vi ringer tilbake etter tv-trekningen er det e strålende fornøyd dame som svarer.
– Det var helt utrolig. En bra avslutning på ferien hvert fall, stråler den ferske millionæren fornøyd.
– Vi er på vei hjem nå så jeg mistet dekningen litt underveis, men på den siste delen av tv-trekningen og på det siste tallet holdt det seg stabilt, så jeg fikk med meg det viktigste, ler hun glad.
Kvinnen forteller at hun foreløpig ikke har noen store planer for premien, annet enn at noe skal brukes på gjeld.
– Nå er jeg bare helt tom. Jeg tror dette å synke litt inn før det går opp for meg hva som faktisk har skjedd, humrer hun avslutningsvis.
Kupongen hadde hun levert gjennom abonnement på mobilen.
Ny Lotto-trekning om én uke
Om en uke er det klart for ny Lotto-trekning. Førstepremien vil også da være på ca. 14 millioner kroner.
Like lenge er det ikke til neste Joker-trekning. Den er allerede onsdag 13. august i i forbindelse med Vikinglotto-trekningen. Joker-potten vil da være på ca. 1,4 millioner kroner.
Lykke til!
Vinnersjanse Lotto
For å vinne førstepremie i Lotto må spilleren ha 7 rette vinnertall av 34 mulige. Det betyr at dersom du spiller én rekke, er den teoretiske sannsynligheten for å få 7 rette 1:5,37 millioner per rekke (rundet opp til 1:5,4 millioner per rekke). Sagt med andre ord: Det er 5,4 millioner mulige kombinasjoner av 7 tall når du trekker ut 7 fra de 34 tallene. Statistisk sett vinner man en premie med 4 rette eller bedre i snitt på hver femte kupong med ti rekker.
Antall premieutbetalinger totalt i 2024: 12 193 357
Antall førstepremieutbetalinger i 2024: 180 (7 rette)
Antall millionpremier i 2024: 295 (144 ordinær Lotto + 151 på Supertrekning)
Høyeste premieutbetaling i 2024: 19 756 245 kr.
Aldersgrense 18 år – Hjelpelinjen.no
Vinnersjanse Joker
Lotterispillet Joker er basert på spillerkortnummeret, og det er trekning to ganger ukentlig - i forbindelse med Lotto-trekning lørdag og Vikinglotto-trekning onsdag. Førstepremievinneren trekkes tilfeldig ut blant alle som har spilt i hver spilleomgang. Sannsynligheten for å bli trukket ut har derfor en sammenheng med hvor mange som deltar. Tar vi en gjennomsnittslørdag, ligger antall deltakere på ca. 550 000. Det betyr at sannsynlighet for å bli trukket ut lørdag er ca. 1:550 000. For en gjennomsnittsonsdag, ligger derimot antall deltakere på ca. 300 000, som da gir en vinnersjanse onsdag på ca. 1:300 000.
Antall premieutbetalinger totalt i 2024: 3 225 964
Antall førstepremieutbetalinger i 2024: 104
Antall millionærer i 2024: 72
Høyeste premieutbetaling i 2024: 4 852 000kr.
Aldersgrense 18 år – Hjelpelinjen.no
Les mer om vinnersjanser for Norsk Tippings spill her