eurojackpotfremside

Dette har 13 nordmenn klart i Eurojackpot så langt i år

Ingen nordmenn har hatt 5+2 rette i Eurojackpot så langt i 2026. Men blant nordmennene med 5+1 rette er det nå et tosifret antall.

NÆRMER SEG MILLIARDEN: Førstepremiepotten i Eurojackpot har vokst gjennom de åtte siste trekningene og er nå på ca. 954 millioner kroner. Blir den ikke utbetalt fredag, vil førstepremiepotten passere 1 milliard for andre gang i 2026.Foto: Mari Lehtisalo, Veikkaus
Forfatterbilde Norsk TippingTinaWasa KartomtenPublisert:25. juni 2026

Seks måneder inn i 2026 har 82 nordmenn blitt Eurojackpot-millionærer i løpet av 50 trekninger.

Ingen nordmenn har sikret seg en bit av førstepremiepotten så langt i år, men den har allerede blitt utbetalt ni ganger.

Dermed er antallet førstepremieutbetalinger i Eurojackpot nå på 193 siden spillet ble lansert i 2012. Ni av utbetalingene har vært til nordmenn.

Ble årets 13. nordmann med 5+2 rette – vant åttesifret beløp

De fleste av årets norske Eurojackpot-millionærer har vunnet den nasjonale tilleggspremien på 1 million kroner – nærmere bestemt 46 av dem. Den ferskeste er en 34 år gammel mann fra Farsund i Agder, som vant den nasjonale millionpremien tirsdag 23. juni.

– Jeg sitter og skjelver litt, og det dirrer i hele kroppen, sa han da vi snakket med han samme kveld.

Det var imidlertid ikke bare mannen fra Farsund som ble millionær den kvelden.

En kvinne fra Ulstein i Møre og Romsdal ble den 13. nordmannen i år som har hatt 5+1 rette.

Det sikret kvinnen en bit av andrepremiepotten og 10 millioner kroner.

– Guri, jeg kan ikke tro at det er sant, svarte andrepremievinneren da Norsk Tipping ringte og avslørte den gode nyheten.

– Du store tid, så glad jeg er. Det kom jo som et sjokk. Jeg kommer nok til å dele med familie, og så blir det kanskje en tur til Thailand. Nå er i hvert fall feriepengene i boks, sa kvinnen glad.

Norsk Tipping ønsker at du skal spille i trygge rammer - og at det skal gi spenning og glede. Er du imidlertid bekymret for dine spillvaner, foreslår vi at du besøker våre spillevettsider.

De norske andre- og tredjepremie-millionærene

På tampen av årets sjette måned, og gjennom 50 trekninger i Eurojackpot, har det blitt minimum én norsk millionær i hver eneste trekning.

I tillegg til de 46 vinnerne av den nasjonale millionpremien, er det ytterligere 13 nordmenn som har blitt millionærer etter å ha sikret seg en bit av andre- og tredjepremiepotten.

  • 13 nordmenn har hatt 5+1 rette

  • 23 nordmenn har hatt 5 rette

Den største premien har vært på 48,6 millioner kroner, og gikk til en mann fra Nordland på tampen av mai måned.

– Jaha … Det hørtes jo litt voldsomt ut, sa nordlendingen da han fikk overbrakt budskapet.

– Det er ganske uvirkelig, så jeg har ikke så mange tanker ennå.

De 23 nordmennene som har vunnet en bit av tredjepremiepotten har sikret seg mellom 1,1 og 3,7 millioner kroner i premie.

Den største tredjepremien gikk til en mann fra Trondheim i Trøndelag i starten av mai.

– Det er helt sykt og litt uvirkelig, flirte vinneren av 3,7 millioner kroner.

– Det er mye penger, sa han og la til at det måtte bli en runde med kortspill for å lande litt.

Nesten en av tre millionærer i samme fylke

Årets Eurojackpot-millionærer fordeler seg på alle landets 15 fylker.

De fleste av dem bor i Akershus, som i løpet av årets seks første måneder har fått 14 vinnere. Det utgjør omtrent 30 % av årets Eurojackpot-millionærer.

Tre av Akershus-millionærene er bosatt i Bærum, mens Asker og Frogn har to hver. Fem av millionærene er kvinner, mens ni av dem er menn.

Bak Akershus følger Vestland med 11 Eurojackpot-millionærer så langt i år. Nordland og Rogaland har åtte hver.

Videre følger Oslo med sju og Innlandet med fem. Buskerud, Finnmark, Innlandet, Møre og Romsdal, Vestfold og Østfold har fire årsferske Eurojackpot-millionærer. Trøndelag har tre, Agder og Telemark har begge to, mens Troms foreløpig kun har én Eurojackpot-millionær så langt i år.

Dette kan skje for andre gang i år

Årets 51. Eurojackpot-trekning går av stabelen fredag 26. juni. Førstepremiepotten vil da være på ca. 954 millioner kroner, mens andrepremiepotten anslås å bli på ca. 27 millioner kroner.

Dersom ingen har 5+2 rette fredag kveld, vil førstepremiepotten etter all sannsynlighet nå milliard-streken. Det vil i så fall bli andre gangen i 2026 at potten blir på over 1 milliard norske kroner.

Forrige gang førstepremiepotten var på over 1 milliard, endte den til slutt opp i Tsjekkia. Vedkommende ble dermed årets første alenevinner av toppremien på 120 millioner euro. Regnet om i norske kroner sikret det tsjekkeren en premie på 1,29 milliarder kroner.

Ifølge det tsjekkiske lotteriselskapet Allwyn Česko er dette den største gevinsten i Tsjekkias historie. Det er også tredje gangen noensinne at Tsjekkia får en førstepremievinner i Eurojackpot.

Eurojackpot
Spillefrist tirsdag eller fredag kl. 19:00
Lever spill

Vinnersjanse Eurojackpot

For å vinne førstepremie i Eurojackpot må en ha 5 rette tall av 50 mulige, i tillegg til 2 rette stjernetall av 12 mulige. Det gir totalt ca. 140 millioner mulige kombinasjoner, og vinnersjansen blir da ca. 1:140 millioner per rekke. For andrepremie er vinnersjansen ca. 1:7 millioner per rekke, mens nasjonal premie (1 million kroner) er ca. 1:antall rekker.

  • Antall premieutbetalinger totalt i 2025 (Norge): 5 081 683

  • Antall førstepremieutbetalinger i 2025 (Norge): 1

  • Antall millionærer i 2025 (Norge): 152

Høyeste premieutbetaling i 2025 (Norge): 116 618 550 kr.

Ekstra informasjon om andrepremie: Norsk Tipping har et eget tillegg på premien for 5+1 rette, som kun er for spillere i Norge. Størrelsen på dette ekstra beløpet vil variere, og er avhengig av hvilket beløp som er spart opp mellom hver spillomgang. I øvrige medlemsland gjelder andre regler, og det vil derfor kunne være forskjell i premiesum mellom norske og utenlandske vinnere i denne premiegruppen.

Aldersgrense 18 årHjelpelinjen.no

Les mer om vinnersjanser for Norsk Tippings spill her
Relaterte artikler