oddsensportfremside

Jakter norsk Champions League-dobbel – og enorme millioninntekter

For andre gang i historien kan Norge få to lag inn i Champions League. Både Viking og Bodø/Glimt er en dobbeltkamp unna.

UTE ETTER GODT UTGANGSPUNKT: Patrick Berg og Bodø/Glimt spiller borte mot NEC Nijmegen i kveld.Foto: Mats Torbergsen / NTB
Forfatterbilde Norsk TippingGroSynstadPublisert:16. august 2026Endret:19. august 2026

Bodø/Glimt var Norges første klubb i den nye ligafasen, i 2025/26. Før det var Rosenborg og Molde de eneste norske klubbene som har nådd hovedturneringen. Begge var i gruppespill i Champions League i 1999/2000-sesongen. Viking spilte Champions League-kvalifisering, tilbake i 1992/93, men nådde aldri gruppespillet.

Forrige sesong debuterte Glimt i Champions League. Da var det 18 år siden sist det var med et norsk lag, og det var Rosenborg.

Den neste drøye uka blir det avgjort om Norge får ett, to eller ingen lag i Europas gjeveste klubbturnering.

UAVGJORT: Zlatko Tripic og Viking spilte uavgjorborte mot Dinamo Zagreb i går.Foto: Carina Johansen / NTB

Norsk Tipping ønsker at du skal spille i trygge rammer - og at det skal gi spenning og glede. Er du imidlertid bekymret for dine spillvaner, foreslår vi at du besøker våre spillevettsider.

Kroatisk og nederlandsk motstand

  • Viking spilte 2-2 mot kroatiske Dinamo Zagreb tirsdag. Returoppgjøret spilles i Stavanger i neste uke.

  • Bodø/Glimt møter nederlandske NEC Nijmegen i playoff. Bodø/Glimt spiller borte i kveld klokken 21.00. På Oddsen er det jevnt. Det er 2,40 på hjemmeseier, 3,60 på uavgjort og 2,35 på Glimt.

  • NEC Nijmegen er en tradisjonsrik nederlandsk klubb, men har aldri vært blant landets aller største. Nå skriver Nijmegen-klubben historie: Etter tredjeplassen i 2025/26, er de for første gang i Champions League-kvalifisering. Nederlenderne har én norsk spiller i troppen, Tromsø-gutten Isak Hansen-Aarøen. Han kom til klubben fra Werder Bremen i februar 2026

SISTE HINDER: Bodø/Glimt møter nederlandske NEC Nijmegen i playoff for Champions League.NTBMats Torbergsen

Spiller om enorme summer

En plass i Champions League vil bety inntekter på flere hundre millioner kroner.

  • Bare ved å ta seg til ligafasen i Europas gjeveste klubbturnering, vil Viking og Glimt være sikret 18,62 millioner euro, som tilsvarer ca. 204 millioner kroner. I tillegg kommer penger for salg av TV-rettigheter, så summen bikker trolig godt over 300 millioner kroner.

  • I ligaspillet i Champions League er det 2,1 millioner euro for hver seier, omtrent 23 millioner kroner.

  • For uavgjortresultat får man 700 000 euro, omtrent 7,5 millioner kroner.

P.S: Lagene som ryker ut i playoffen til Champions League, får 4,29 millioner euro, som tilsvarer omtrent 47 millioner kroner.

Sikret minst Europa League-spill

Både Viking og Bodø/Glimt er sikret plass i Europa League om de ikke klarer å kvalifisere seg for Champions League.

I Europa League er lagene garantert 4,31 millioner euro, ca. 4,7 millioner kroner bare for å kvalifisere seg.

I tillegg får lagene 450 000 euro, ca. 4,9 millioner kroner, for seier, og 150 000 euro, ca. 1,6 millioner kroner, for uavgjort.

Onsdag 19. august kl. 21.00: NEC Nijmegen - Bodø/Glimt (TV2 Play)

Vinnersjanse sportsspill

Norsk Tipping har flere tilbud innenfor sportsspill, deriblant Tipping, Oddsen og Oddsbomben. Det er forskjellige vinnersjanser for hvert spill. Disse kan du lese mer om her:

Aldersgrense 18 årHjelpelinjen.no

Les mer om vinnersjanser for Norsk Tippings spill her
Relaterte artikler