oddsensport

Historisk finale i vente: – Håper av hele mitt hjerte hun avslutter med gull

Søndagens VM-finale mot Tyskland blir spesiell på flere måter for de norske håndballkvinnene.

FINALE: Henny Reistad og Norge spiller VM-finale mot Tyskland søndag ettermiddag.Foto: Beate Oma Dahle/NTB
Forfatterbilde Norsk TippingGroSynstadPublisert:13. desember 2025

Norge slo Nederland i semifinalen - mens Tyskland slo ut Frankrike. Dermed møtes Norge og Tyskland i en mesterskapsfinale for aller første gang.

Håndball-VM på Oddsen

Tidligere landslagsprofil Karoline Dyhre Breivang er ikke overrasket over at tyskerne er i finalen.

– Egentlig ikke. Jeg synes Tyskland har vært jevne alt i alt dette mesterskapet. De har hatt kontinuitet både på spiller og trenersiden en god stund

– Jeg tenker Norge har veldig gode sjanser mot Tyskland. De skal spille om gull for første gang siden 1993, legger hun til.

Norsk Tipping ønsker at du skal spille i trygge rammer - og at det skal gi spenning og glede. Er du imidlertid bekymret for dine spillvaner, foreslår vi at du besøker våre spillevettsider.

Norge trøblet noe i starten i fredagens semifinale mot Nederland, men spilte seg opp og tok en klar seier.

– Det var jo første gang Norge blir satt litt på prøve i dette mesterskapet. Synes de står godt i det og selv om det svinger og ikke alt er perfekt idag, så vinner de likevel med ti mål, ganske rått og overlegent, sier Dyhre Breivang.

SULTEN PÅ GULL: Veronica Kristiansen sa før VM at det er gull de går for.Foto: Terje Pedersen/NTB

Det er de to største skuffelsene i håndballkarrieren så langt.

Thale Rushfeldt Deila

Kan ta mesterskapsgull nr. 18

Norge jakter sitt femte VM-gull.

Håndballkvinnene har tre OL-gull (2008, 2012, 2024), og ti EM-gull (1998,2004, 2006, 2008, 2010, 2014, 2016, 2020, 2022, 2024). I tillegg til fire VM-gull (1999,2011,2015,2021).

Håndball-VM på Oddsen

Odense-spiller Thale Rushfeldt Deila sa i et intervju med Norsk Tipping før VM at finaletapet mot Frankrike i 2023 var veldig tungt.

– Jeg synes både Champions League-finalen og VM-finalen var ganske vonde å tape. Så jeg vil kanskje si det er de to største skuffelsene i håndballkarrieren så langt.

GLEDER SEG: Karoline Dyhre Breivang er spent før søndagens finale.Foto: NTB

Det første var jo spesielt

Karoline Dyhre Breivang

– Alle gull har sin historie

Dyhre Breivang har flere gull selv, men sliter litt med å rangere dem.

– Jeg husker alle godt, for alle gull har sin historie. Men det første var jo spesielt. Og det å gjenskape et gull er spesielt. Men hvis jeg skal velge ett gull, så blir det OL-gullet i 2012. Det var også stort å vinne VM for første gang i 2011. Da hadde Gro Hammerseng-Edin og Tonje Larsen gitt seg på landslaget. To store profiler var borte, men vi vant likevel. Det var Stine (Bredal-Dahmke) og Nora (Mørk) sitt aller første mesterskap, sier Karoline Dyhre Breivang.

Hun har spilt med flere av de som er i VM-troppen. Dyhre Breivang spilte på landslaget med Stine Skogrand, Nora Mørk, Katrine Lunde og Veronica Kristiansen. I tillegg spilte hun med Kristine Breistøl i Larvik.

For Katrine Lunde blir VM-finalen hennes siste mesterskapskamp for Norge. Hun spiller sin landskamp nummer 388.

–   Lunde får som fortjent. Det er ingen bedre avskjedskamper enn å spille finale. Så håper jeg av hele mitt hjerte at hun får avslutte med gull. Og jeg tipper hun har lyst til å vise seg fra sin aller beste side i finalen også. 

Norge har som nevnt feid gjennom mesterskapet uten tap.

– Det er fordi de alltid jobber hardt. De møter ikke bare opp til kamp. Det ligger mye arbeid og forberedelser bak, de norske spillerne er godt trent og står bra i mesterskap, i tillegg har de mye erfaring i spillergruppa. Nøkkelen er at uansett hvilket land de møter, tar de alle motstanderne like alvorlig, sier Karoline Dyhre Breivang.

Det ligger mye arbeid bak.

– Det er mye følelser

I et intervju med Norsk Tipping før VM beskrev Veronica Kristiansen følelsene man får når etter å ha tatt gull.

Veronica vet hva hun snakker om. Bakspilleren jakter sitt tredje VM-gull. Hun har også ett OL-gull, tre EM-gull med Norge. I tillegg har hun tre Champions League-titler med sin ungarske klubb Györ.

– Det er mye følelser. Som lag er det deilig å oppnå noe sammen, noe som vi har jobba mot hver eneste dag både i eget klubblag og på samlinger. Så står vi sammen mot slutten av året og tar et eventuelt gull, som det ligger mye arbeid bak, sier Veronica Kristiansen.

Vinnersjanse sportsspill

Norsk Tipping har flere tilbud innenfor sportsspill, deriblant Tipping, Oddsen og Oddsbomben. Det er forskjellige vinnersjanser for hvert spill. Disse kan du lese mer om her:

Aldersgrense 18 årHjelpelinjen.no

Les mer om vinnersjanser for Norsk Tippings spill her
Relaterte artikler
Historisk finale i vente: – Håper av hele mitt hjerte hun avslutter med gull - Norsk Tipping