Stabæks første spark på nye Nadderud: – Betyr enormt mye for oss
15. mai spiller Stabæk-kvinnene mot Rosenborg i åpningskampen på nye Nadderud stadion. Dagen etter er det 16. mai-fest når Stabæk-herrene møter Raufoss.
Ingen har spilt flere kamper for Stabæk Fotball Kvinner enn Siri Nordeide Grønli (42).
Nordeide Grønli spilte 14 sesonger for bæringene. Da hun la opp etter 2022-sesongen, hadde forsvarsspilleren spilt 296 seriekamper, 41 cupkamper og åtte kamper i Champions League.
Hun mener en ny stadion er etterlengtet både for Stabæks herrer og kvinner.
Nadderud har vært hennes andre hjem etter at hun kom til Stabæk da klubben overtok Toppserien-lisensen fra Asker Fotball Kvinner før 2009-sesongen.
I flere år var Stabæk-kvinnene helt i toppen.
Fra 2009 til 2014 tok Stabæk to gull og fire sølv i serien. I tillegg vant de cupen tre ganger. De ble også Champions League-spill.
– Vi ble nummer to i serien den første sesongen, så vi skjønte jo at vi hadde noe i toppen å gjøre. Jeg bare visste det kom til å bli noe veldig bra. Vi var i cupfinalen tre år på rad, og i 2013 tok vi «The Double».
Spillerstallen inneholdt profiler som Solveig Gulbrandsen, Trine Rønning, Lise Klaveness, Ada Hegerberg, Caroline Graham Hansen, Ingvild Stensland og Elise Thorsnes.
– Vi hadde en perfekt miks av erfaring og rått talent – med profiler som Ada Hegerberg og Caroline Graham Hansen. Det var helt vilt, sier Siri Nordeide Grønli.
– Det gikk nedover
I 2016 begynte pila gradvis å peke andre veien. I 2019 rykket Stabæk-kvinnene ned til 1. divisjon. De rykket opp igjen på første forsøk. Etter det er det blitt en syvendeplass, to fjerdeplasser og tre femteplasser i Toppserien.
– Det gikk nedover fra 2016, for da var det mange rutinerte som sluttet, og gode unge spillere forsvant. I tillegg måtte det kuttes kostnader, sier Nordeide Grønli.
– Kan Stabæk komme tilbake i toppen?
– Ja, det må man jo alltid tro. Men jeg vet ikke helt hva som skal til, for jeg synes det er en veldig vanskelig konstellasjon i Toppserien nå. Det er noen få veldig pengesterke klubber. De drar på en måte ting opp, og da sliter vi med å henge med de andre. Så hjelper det ikke at det rykker opp tre lag med dobbelt så store budsjett som mange andre. I tillegg er det også en forventning hos mange unge fotballspillere der de omtrent skal tjene til livets opphold med én gang de får en A-lagskontrakt. Det var ikke min hverdag, så det er veldig uvant for meg. Men misforstå meg rett. Jeg er også veldig glad for det. Jeg håper at en ny stadion her kan være med å gjøre det litt attraktivt for spillerne, selv om det ikke er snakk om spill i Europa akkurat nå, svarer Siri Nordeide Grønli.
– Det er det siste kneppet som må skrus til
Før fredagens hjemmekamp mot Rosenborg er Stabæk nummer seks og Rosenborg nummer tre.
Etter overgangen fra Arna-Bjørnar i fjor høst, har Nora Nøss funnet seg godt til rette i Stabæk.
– Jeg ser på stabil som et veldig veldig fin utviklingsklubb. De har veldig fine prinsipper i måten de spiller – og er en kjempefin fin klubb der folk bidrar sammen, sier Nøss.
Stabæk har vært stabile de siste årene – og nå vil de mer.
– Stabæk har kommet på femteplass tre sesonger på rad, så vi er jo oppe i der. Det er det siste kneppet som må skrus til, og vi må få enda mer profesjonell hverdag. Det å flytte inn på en ny stadion tror jeg kan gi oss et løft, sier Nora Nøss.
Nye Nadderud gir optimisme i spillergruppa.
– Det blir dritkult å flytte inn på ny stadion. Det blir så stas, og vi gleder oss masse hele gjengen.
Store Stabæk-år
Stabæk-herrene har hatt litt samme kurve som kvinnene. Stabæk tok sølv i Eliteserien i 2007 og gikk helt til topps i 2008.
I suksessperioden var Jan Jönsson trener. Daniel Nannskog og Veigar Pall Gunnarsson var en fryktet spissduo. På midtbanen hadde bæringene spillere som Henning Hauger, Alanzinho, Christian Keller og Pontus Farnerud. Mike Kjølø og Morten Morisbak Skjønsberg var to bautaer i forsvar, og i mål sto keeperlegenden Jon Knudsen.
I 2009 ble det bronse og i 2015 ble det nok en tredjeplass for bæringene, som for øvrig tok bronse også i 1998 og 2003.
Stabæk var en tur nedom OBOS-ligaen i 2013, men rykket opp igjen på første forsøk. De var i OBOS-ligaen også i 2022 og 2024, og er der igjen denne sesongen.
Den beste plasseringen de har i Eliteserien siden bronsen i 2015, er åttendeplass (2019 og 2020).
– Det er mange dimensjoner av det
Stabæks daglige leder Stian Sunde håper og tror en ny stadion kan være til inspirasjon og drahjelp for å løfte klubben opp i toppen igjen.
– En ny stadion betyr enormt mye for oss. Stabæk har jobbet for dette i snart 15 år, etter at klubben flytta ut fra Telenor Arena i 2012. Klubbens fremtid hadde vært usikker uten en ny stadion, sier Stian Sunde.
– Det er et veldig flott bygg. Det er første stadion som er bygget i treverk. Vi gleder oss veldig til å ta den i bruk. Arenaen oppfyller alle krav og funksjonaliteter når det gjelder toppfotball på UEFA-nivå.
– Hvilke muligheter kan en ny stadion gi Stabæk?
– Det er mange dimensjoner av det. Anlegget på Nadderud har vært slitent i mange år når det gjelder alt fra garderober til kontorfasiliteter. Jeg tror en ny stadion blir en kjempeinspirasjon for alle spillere, trenere og administrasjon. Og ikke minst for våre samarbeidspartnere når det gjelder potensiell kommersiell verdi, samt for publikum, som har hatt slitne fasiliteter her. Det er lagt opp til en ordentlig fotballfest i åpningshelgen. Herrenes kamp 16. mai er utsolgt. Når det gjelder kvinnenes kamp fredag, går vi for å slå den tidligere rekorden på 1400 tilskuere.
– Hvor viktig er det for dere å rykke opp til Eliteserien i løpet av forholdsvis kort tid?
– Vi har helt klart et mål om å spille i Toppserien og Eliteserien. I år er målsettingen for herrene å være med i opprykkskvalifiseringen i OBOS-ligaen, altså topp-6. Vi ønsker selvsagt å oppleve sportslig fremgang samtidig som vi flytter inn her. Ingenting hadde vært bedre enn det.
Fredag (Toppserien)
Stabæk - Rosenborg kl. 18.00
Lørdag (OBOS-ligaen):
Stabæk - Raufoss kl. 16.00
Vinnersjanse sportsspill
Norsk Tipping har flere tilbud innenfor sportsspill, deriblant Tipping, Oddsen og Oddsbomben. Det er forskjellige vinnersjanser for hvert spill. Disse kan du lese mer om her:
Aldersgrense 18 år – Hjelpelinjen.no
Les mer om vinnersjanser for Norsk Tippings spill her